Inwestuj w Przyszłość!

Oxytree – drzewo tlenowe

Oxytree – drzewo, które pochłania 10 razy więcej dwutlenku węgla od innych drzew.

13Hiszpańscy naukowcy Uniwersytetu Castilla La Mancha wyhodowali Oxytree – roślinę, które pochłania 10 razy więcej dwutlenku węgla i produkuje więcej tlenu niż jakiekolwiek inne drzewo liściaste.  Roślina ta po 6 latach osiąga 16 metrów wysokości. Oxytree może być wykorzystywana jako naturalne źródło drewna oraz być przeznaczona na biomasę. Roślinę tę można wykorzystać kilkakrotnie. Po ścięciu z pnia wyrasta bowiem nowe drzewko, które po 4 latach stanie się znów źródłem drewna wysokiej jakości. Drewno to można wykorzystać w branży budowlanej i meblarskiej oraz jako źródło biomasy. Cały cykl można powtórzyć 4 razy.

Oxytree jest szlachetną krzyżówką dwóch odmian Paulowiny: Elegant i Forunei. Drewno stanowi 70 procent materiału pozyskanego z Oxytree. Pozostałe 30%, na które składają się gałęzie, liście, kwiaty, owoce i liście może być wykorzystana jako biomasa i pasza dla zwierząt. Dodatkowo liście, ze względu na wysoką zawartość azotu są doskonałym substytutem nawozu.

Dzięki swoim unikatowym właściwościom cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Pierwsze plantacje Oxytree pojawiły się już w Polsce. Spółka Carbon Solutions Poland wprowadziła drzewka na rynek polski. Posadzono kilka tysięcy drzewek. Drzewko Oxytree dobrze przystosowuje się do naszych warunków klimatycznych i nie jest zbyt wymagające, jeśli chodzi o glebę. To duży plus jeśli chodzi o jego plantacje w Polsce.

Można je wykorzystać już od 3 roku!

Pnie 1-2 letnich drzew można wykorzystać do produkcji filarów. Do celów przemysłowych nadają się już drzewa 3 letnie, ale największą średnicę pnia osiąga dopiero w 6. roku ,i wtedy też przynosi najwięcej korzyści.

Drewno z Oxytree można pozyskiwać co 4 lata!

Pierwsze ścięcie powinno nastąpić w 6. roku od posadzenia. W drugiej fazie wzrostu, drzewo posiada wykształcony system korzenny, dlatego od tego momentu rośnie jeszcze szybciej i może być ścinane co 4 lata!

Wyjątkowe cechy Oxytree:

  • szybki wzrost (po 6 latach od posadzenia drzewo mierzy 16 m i osiąga 35 cm średnicy pnia),
  • roślina rośnie prosto, pień nie posiada sęków,
  • po pierwszym ścięciu drzewko wyrośnie jeszcze 4 razy,
  • dzięki ogromnym liściom pochłania więcej CO2 i wytwarza więcej tlenu w stosunku do innych roślin, robaki i insekty nie lubią Oxytree,
  • nieinwazyjna odmiana, rozmnaża się tylko w warunkach laboratoryjnych.

 

.

Add a Comment