Informacja z Rumuni

Ekologiczny biznes farmerski – innowacyjny pomysł na biznes.

rumunia1Nasza firma, Carbon Solutions Global Ltd., w związku z Oxyprogramem zasadziła już ponad 25 000 sadzonek na terenie południowo-zachodniej Rumunii, w okolicy miejscowości Gruia (okręg Mehedinti). W ramach programu staramy się nie tylko chronić nasze środowisko, ale zapewnić też korzyści gospodarcze. W ciągu kolejnych 3 lat planujemy powiększyć nasze blisko 50 hektarowe plantacje o kolejne 2000 hektarów.

Ludzie zaczęli zdawać sobie sprawę z tego, jakie korzyści i pozytywne właściwości posiada to „stworzone” drzewko ‒ mówi Dragoi Sorin, specjalista Oxytree z rumuńskiej filii naszej firmy.

W Rumunii na ok. 400 000 hektarach terenów rolniczych występuje pustynnienie, co skutkuje wyjałowieniem gleby na dotkniętych obszarach. Większość terenów, które znajdują się w rejonie Oltena możemy poprawić i ożywić za pomocą plantacji Oxytree. Oprócz tego, że chronimy rodzime lasy i środowisko wokół nas zapewnimy miejsca pracy miejscowej społeczności, co pozwoli na podwójne ożywienie gospodarcze.

Burmistrz Gruia, Alexandru Nedelcu, wierzy w Oxytree i jego efektywność:
rumunia2Kiedyś Gruia było dobrym terenem rolniczym i zagłębiem winiarskim, jednak z powodu stopniowego ubożenia społeczeństwa, a także braku wystarczających środków pieniężnych na nowoczesne rozwiązania rolnicze i uprawy, tereny leżały odłogiem. Gdybyście widzieli, jak wyglądał ten teren przed posadzeniem Oxytree, nie uwierzylibyście swoim oczom, ponieważ od tamtego czasu dokonały się olbrzymie zmiany. W naszych stronach jest takie powiedzenie, że „człowiek uświęca ziemię” i w tym wypadku jest to widoczne gołym okiem. Wierzę, że taki był też cel Carbon Solutions, gdyż wraz z założeniem plantacji setki ludzi w regionie zyskuje możliwość rozpoczęcia nowego życia. Wiele kobiet i mężczyzn, pełnych sił, chciałoby pracować. Warto zaznaczyć, że okolica jest bajecznie piękna, dlatego mamy nadzieję, że turystyka w naszym regionie jeszcze bardziej rozkwitnie, kiedy turysta, siedząc nad brzegiem Dunaju zobaczy zamiast zaniedbanego, wysuszonego pola piękną, zieleniącą się, pnącą się do góry plantację Oxytree

 

.